Határeset

2016.júl.24.
Írta: Lafferton Sára 2 komment

A törökországi puccs lehetséges okai

A törökországi puccskísérletről már a legtöbb, önmagára valamit is adó médium tudósított Európában. Meglepődve tapasztaltam azonban, hogy a puccsisták motivációja meglehetősen alultárgyalt téma a sajtóban; olyan, mintha magától értetődőnek feltételeznénk, hogy a hadsereg valamennyi tagja alapvetően…

Tovább

Az izraeli országgyűlés törvényt fogad el parlamenti képviselők kiűzéséről

A The Guardian címlapon számolt be róla, hogy az izraeli parlament, a Knesszet július 20-án elfogadott egy törvényt, miszerint az izgató, rasszista, valamint az állam elleni fegyveres harcot támogató parlamenti képviselőket ki lehet űzni az országból. Az ellenzék soraiban ülő arab képviselők rögtön…

Tovább

A szuverenitás logikája a Dél-kínai-tengeren

Talán furcsa ötlet a Dél-kínai-tengeren zajló politikai-gazdasági feszültségről írni, miközben Törökországban éppen katonai puccskísérlet (vagy talán már annak megtorlása) zajlik. Azonban szerintem egyrészt a magyar újságírás ezúttal viszonylag nagy felületet biztosít az ügynek (és az eredeti…

Tovább

Mi folyik a Dél-kínai tengeren?

Az alábbi összefoglaló vállaltan egy soron következő (azóta már elkészült) bejegyzés mellékletéül szeretne szolgálni, mely a Dél-kínai-tengeren kialakult politikai, gazdasági és katonai probléma fejlődésének dinamikájáról fog szólni. Azt remélem azonban, hogy a jelenlegi írás önmagában is megállja a…

Tovább

A Brexit négy tanulsága, avagy a skizofrén szuverén

Az EU-s tagságról rendezett brit népszavazás kapcsán már körülbelül két hete szeretnék írni, de eddig nem tudtam eldönteni, honnan fogjam meg a problémát. Most úgy döntöttem, hogy nem a teljesség igényével nyúlok a témához, hanem összefoglalom egy rövid elemzés tartalmát, és az egyes részekhez…

Tovább

Az ajatollah megfosztatik állampolgárságától

A denacionalizálás, avagy emberek állampolgárságuktól való megfosztásának gyakorlatát először nagy méretekben Franciaország alkalmazta 1915-ben. Számos európai állam követte a példáját (Belgium 1922-ben, Olaszország 1926-ban, Ausztria 1933-ban, Németország 1935-ben), "ellenséges gyökerű" vagy…

Tovább

A Chilcot-jelentés

Sir John Chilcot 2016 július 6-án rövid beszédben foglalta össze annak a jelentésnek a tartalmát, melyet ugyanezen a napon Chilcot-jelentés néven publikált a The Iraq Inquiry nevű projekt bizottsága (a következőkben: a bizottság). A jelentésről ezen a napon semmilyen cikket nem találtam az…

Tovább
süti beállítások módosítása